Put do Eura: Hrvatska

Autor: Ivan Šurbek

Hrvatska nogometna reprezentacija svoj put do Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini započela je u naizgled lakoj skupini bez protivnika iz egala najvećih europskih reprezentacija sa blagom ulogom favorita. Suprotno očekivanjima put do eura za kockaste je bio znatno teži no što se to očekivalo, pa je put u Ukrajinu i Poljsku izboren tek nakon dodatnih kvalifikacija. Vratimo se nešto ranije, na početak kvalifikacijskog ciklusa za put u Poljsku i Ukrajinu.

Sve je počelo 7.veljače 2010. godine ždrijebom skupina za kvalifikacije za europsko nogometno prvenstvo. Hrvatsku je ždrijeb spojio u naizgled laku skupinu F sa Grčkom, Gruzijom, Latvijom, Izraelom i Maltom. Kvalifikacijski put Hrvatske počeo je gostujućom utakmicom protiv Latvije u Rigi u kojoj je Hrvatska uvjerljivo slavila sa lakih 3:0 protiv domaćina. Pogotke su zabili Petrić u 43, Olić u 51 i Srna u 82. minuti. Već u drugom kolu, 7. rujna četiri dana kasnije u Zagreb je stigla Grčka, momčad koja je prije početka označena kao najveća opasnost za Hrvatsku. U vrlo zatvorenoj utakmici, Hrvatska je pokušavala postići pogodak i imala 10 udaraca na vrata Grka, no niti jedan pokušaj nije završio u mreži Grka, dok su gosti u Zagreb stigli samo sačuvati mrežu netaknutom, bez ambicije da napadnu što su na kraju i uspjeli.

Mjesec dana nakon nule protiv Grčke uslijedio je put na neugodno gostovanje u Izrael. Bez kapetana Darije Srne Hrvatska je na krilima Nike Kranjčara stigla do pobjede od 2:1. Kranjčar je zabio u 36. minuti iz jedanaesterca dok je drugi pogodak postigao pet minuta kasnije. Jedini gol Izraela postignut je u 81. minuti kada je za kakvu takvu nadu domaćina zabio Schehter no to je bilo sve od domaćina.

Uslijedila je utakmica protiv Malte u Zagrebu, gdje je Hrvatska imala relativno lak zadatak. Mrežu gostiju načeo je Kranjčar već u devetnaestoj minuti, a u 42. minuti još se jednom upisao na listu strijelaca. Konačnih 3:0 postavio je Nikola Kalinić u 81. minuti utakmice. 2010. godinu Hrvatska je zaključila kao vodeća momčad skupine sa 10 bodova osvjenih u četiri utakmice dok su Grci imali dva boda manje.

Na nastavak kvalifikacija čekali smo do ožujka 2011. godine kada je slijedio put u Gruziju. U Tbilisiju je Gruzija imala cilj nastaviti niz bez poraza, nakon što su u dotadašnje četiri utakmice ubilježili dvije pobjede i dva remija. Nošeni domaćom publiko pred nešto više od 50 tisuća gledatelja domaći su krenuli hrabro. Hrvatska je napadala no, nije uspjela pogoditi mrežu domaće momčadi. Već pred sam kraj utakmice u 90. minuti veterean Levan Kobiashvili je zabio za pobjedu protiv velike Hrvatske momčadi. Isti je dan Grčka na gostovanju u Malti pogodtkom u tek četvrtoj minuti sudačke nadoknade stigla do pobjede i preuzela vodstvo u skupini.

Bio je to veliki šok za Hrvatsku, a ujedno i znak za uzbunu jer se nalazimo u situaciji u kojoj nitko nije očekivao da ćemo se nalaziti. Nešto manje od tri mjeseca čekali smo na osvetu Gruzijcima za poraz iz Tbilisija. Nakon dugo vremena, nakon četrnaest godina reprezentacija je u Splitu odigrala jednu kvalifikacijsku utakmicu, no Split se zamalo pokazao koban za Hrvatsku. Iz jedine prilike na utakmice, iz jedinog udraca na gol Vedrana Runje Gruzija je zabila u ranoj fazi utakmice. Kankava je u 17. minuti bio strijelac za vodstvo gostiju. Sve do 76. minute strepili smo od novog debakla, ali onda je Mandžukić stvari ponovno vratio na početak. Dvije minute kasnije, Kalinić je postigao pogodak za vodstvo i konačnu pobjedu Hrvatske.

Tri mjeseca kasnije u rujnu 2011. godine uslijedilo je gostovanje na Malti koji su naši nogometaši ponovno odradili rutinirano. Vukojević je zabio u 11. minuti za vodstvo prekrasnim pogotkom iz daljine, da bi dvadest minuta kasnije Badelj povećao prednost Hrvatske. Šest minuta kasnije Malta je uspjela stići do pogotka, a strijelac je bio Mifsud. Bio je to tek treći pogodak slabašne Malte u kvalifikacijama za Euro. U 68. minuti utakmice Lovren je pogotkom zabio za konačnih 3:1.

Uslijedio je dvoboj protiv Izraela na polupraznom Maksimiru, u utakmici u kojoj je Hrvatska hvatala vodeću Grčku. Utakmica protiv Izraela nije prošla bez problema, te su gosti potkraj prvog poluvremena stigli do pogotka. U 44. minuti pogodak za vodstvo gostiju postigao je Hemed. Ipak, preokret Hrvatske uslijedio je već na početku drugog poluvremena. Prvo je Modrić u drugoj minuti drugog poluvremena fenomenalnim udarcem izjednačio i postavio stvari na početak, da bi osam minuta kasnije asistirao Eduardu za vodstvo Hrvatske od 2:1. Dvije minute kasnije Eduardo je postigao pogodak i postavio konačnih 3:1.

Na utakmicu protiv Grčke u Pireju stigli smo kao vodeća momčad skupine, nakon što je u prethodnom kolu Grčka prosula bodove. U utakmici u kojoj je cilj bio ne izgubiti već sačuvati nulu, Hrvatska je igrala rezervirano i držala nulu veći dio utakmice. No, za radost domaćih pobrinuo se prvo Samaras pogotkom u 71. minuti, dok je osam minuta kasnije Gekas postavio konačnih 2:0. Hrvatska je porazom ponovno izgubila vodeće mjesto u skupini i nade u izravan plasman na euro svela na minimum. U posljednjoj utakmici skupine čekao se kiks Grčke protiv Grzuije, dok je nama za prolaz trebala pobjeda protiv Latvije na Maksimiru.

Nakon mnogo muke i pokušaja Eduardo je zabio u 66. minuti na radost hrvatskih navijača. Šest minuta kasnije Mandžukić je povisio na konačnih 2:0. U tim je trenutcima Grčka gubila od Gruzije, no na kraju se dvama pogocima pred kraj utakmice ipak uspjela izravano plasirati na Euro. To je značilo kako će Hrvatska svoj put do Eura morati tražiti kroz dodatne kvalifikacije. Zahvaljujući dobrome koeficjentu dobili smo status nositelja što je značilo da ćemo izbjeći Portugal, Irsku i Češku,  te da ćemo protivnika tražiti u Bosni, Crnoj Gori, Estoniji ili Turskoj.

Sudbina je htjela da put do Poljske i Ukrajine tražimo upravo ondje gdje je on i zaustavljen. Kao protivnika smo izvukli neugodnu Tursku, što je bio jedan od onih koje smo željeli izbjeći. Guus Hiddink na klupi Turske koja je imala relativno slab nastup u kvalifikacijama. U Turk Telekom Areni pred 42.000 gledatelja u Istanbullu Hrvatska je deklasirala Turski i osvetila se za poraz od prije četiri godine. Poveli smo pogotkom Olića već u drugoj minuti, nakon što je Ćorluka sjajno prevario Tursku obranu i asistirao za pogodak. Na drugi gol čekali smo pola sata kada je Mandžukić dobru akciju Hrvatske okrnuio pogodkom glavom za veliku prednost. Turska je kapitulirala u 51. minuti kada je Ćorluka nakon ubačaja Srne glavom pospremio loptu u mrežu nemoćnog Demirela i stavio točku na i.

Dolazak na uzvrat u Zagreb, pokazao se samo kao odrađivanje posla za Hrvatsku, te je u prilično mirnoj utakmici bez puno rizika Hrvatska odigrala 0:0 i otišla na put prema Euru. Ždrijeb europskog prevnstva poslao nas je u Poljsku i smjestio u skupinu C gdje ćemo u utakmicama protiv Španjolske, Italije i Irske tražiti put prema daljenjem nastvaku natjecanja.